Za nami kolejny, szósty Mikołajkowy Kompas, który jest świąteczną edycją Kaszubskiego Rajdu na Orientację „Z kompasem”. Odbył się on w sobotę 14 grudnia 2019, tym razem na Działkach Leśnych w Gdyni. Honorowy Patronat nad Imprezą objął Prezydent Miasta Gdynia, Pan Wojciech Szczurek.

Mikołajkowy Kompas pomimo niesprzyjającej aury, czy przygotowań do świąt-
z roku na rok odwiedza coraz więcej zawodników. Tym razem niemal 400 osób dało skusić się na super zabawę, pełną wyjątkowej, świątecznej atmosfery.

 

Uczestnicy zmagali się na sześciu fantastycznych, bardzo ciekawych (jak sami podkreślali) trasach- pięciu pieszych i jednej rowerowej. Punkty kontrolne były zlokalizowane
w miejscach wybitnych, miejscach o wyjątkowych walorach. Dodatkowo w taki sposób porozrzucane w terenie, że trzeba było mocno zastanawiać się- w jakiej kolejności pokonywać trasę.

Najwięcej osób, jak zawsze, zgromadziła rodzinna trasa Smerfowa (piesza- 7,5 km). Dzieciaki wraz z rodzicami dzielnie przemierzały las, a po drodze miały okazję spotkać Świętego Mikołaja, który czekał na trasie z workiem pełnym upominków dla najmłodszych uczestników.  Na trasie Smerfowej rywalizowało aż 128 osób. Zaledwie 02h:06 min wystarczyły Lemanom (Aleksandra i Witek Lemańczyk), żeby uporać się z mocno zróżnicowaną trasą i 13 punktami kontrolnymi.

Na dorosłych (i nie tylko) czekała również pełna przygód rywalizacja na trasie Różowej (piesza 10 km), przeznaczonej dla początkujących i średniozaawansowanych. Elementem wyróżniającym tą trasę jest wymóg, żeby w każdej drużynie była minimum jedna kobieta. Na Różowej wystartowało ponad 60 osób. Ze świetnym czasem 02h:56 zwyciężyli Maciej
i Antonina Rogocz- team Rogasie z Doliny Roztoki.

Trasa Żółta (rowerowa 30 km) była tym razem- ze względu na późną porę roku- prawdziwym wyzwaniem. Mocno porozrzucane na sporej przestrzeni punkty kontrolne dały zawodnikom dodatkową łamigłówkę do rozwiązania- którędy udać się do mety. Zwyciężył Kuba Białogrodzki z czasem 02:43min.

Piesza Zielona (12,5km) przyciągnęła 35 osób- chcących bawić się z mapą w lesie również po zmroku. Bezbłędnie i z najlepszym czasem 03h:33 pokonali trasę: Piotr Wirkus (BigYellowFoot/Ciastek4life), Michał Jabłoński (BigYellowFoot Adventure Team) oraz Filip Rzechowski (BigYellowFoot Adventure Team).

Kolejna trasa Piesza Czerwona, na której rywalizowało 45 osób, była trasą dzienną
o długości 20km. Punkty kontrolne położone w atrakcyjnych i zarazem wymagających miejscach, stanowiły spore wyzwanie. Pierwsze miejsce zajął Romuald Miszewski z czasem 03:28min.

 

Mocna rywalizacja czekała 43 zawodników na trasie Czarnej (pieszej 15 km). Tutaj także większość drogi trzeba było pokonać z czołówkami i latarkami. Do złowienia było aż 17 lampionów, czyhały też liczne punkty stowarzyszone. Wygrał Piotr Świątkowski z czasem 03:14min, nie popełniając żadnych błędów.

 

Uśmiechnięta ekipa „Z kompasem” od rana witała uczestników, których z godziny na godzinę było w Bazie Rajdu coraz więcej. Każdy startujący zawodnik otrzymał od nich- zgodnie z rajdową mikołajkową tradycja czerwoną czapkę świętego Mikołaja, co wprawiło każdego
w wyjątkowy świąteczny nastrój oraz po raz szósty zaczerwieniło gdyński las!

Trasy dzienne wystartowały z bazy równo w południe. Trasa Zielona i Czarna miały z kolei start interwałowy od godziny 13:30.

 

Kolejny raz okazało się, że gdyńskie lasy są niezwykle malowniczym, pełnym walorów miejscem, zdecydowanie stworzonym do takiej formy aktywności, jak rajdy na orientację.

Mówiąc o Mikołajkowym Kompasie nie można zapomnieć o Rajdowym Bufecie,
w którym zawodnicy biesiadowali zarówno przed startem, jak i po powrocie. Żurek jak zawsze był niepowtarzalny, a śledziki po kaszubsku przyciągają uczestników na kolejne rajdy prawie tak mocno, jak rywalizacja na trasach. Wieczorem po powrocie do bazy można było również ogrzać się przy ognisku i zjeść kiełbaskę lub pieczony chlebek.

 

Na kolejne Rajdy Klub „Z Kompasem” zaprasza już wiosną. Nasz hit- czyli Rajd „Kompas Wikingów” w Szwecji- w 2020 roku podzielony będzie na dwa terminy- w marcu oraz
w kwietniu. Jak informuje organizator- zapisy na to niecodzienne wydarzenie wystartują
w lutym. Warto śledzić informacje na stronie www.zkompasem.pl oraz fanpage Klubu: facebook.com/kompasem oraz nasz Instagram.

A na Kaszubach ponownie z ekipą „Z kompasem” spotkamy się standardowo
w ostatni weekend maja.

 

Dodatkowo w 2020 roku czekają na Was kolejne, niesamowite Imprezy:

- Alpejski Trekking "Z Kompasem" w sierpniu

-XIX Rajd "Z Kompasem" we wrześniu

-Mikołajkowy Kompas w grudniu

 

Serdecznie zapraszamy.