Przygoda, rywalizacja, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu - to lubimy! 

Wiemy, że wielu z Was podziela nasze zainteresowania, dlatego postanowiliśmy zorganizować Rajd na orientację - imprezę, w której liczyć się będzie sprawność fizyczna oraz umiejętności związane z orientacją w terenie, posługiwaniem się mapą czy kompasem.

Zapraszamy nie tylko weteranów ;) podobnych imprez, ale także wszystkich, którzy chętnie biegają czy jeżdżą na rowerze. Do udziału zachęcamy także osoby spoza Trójmiasta i okolic - Kaszuby to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Szeroka oferta tras pieszych i rowerowych oraz ich zróżnicowany charakter sprawiają, że każdy Uczestnik zajdzie tutaj coś dla siebie.

Startujemy zawsze w ostatni weekend maja oraz ostatni weekend września (duże Rajdy "Z Kompasem") oraz dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia (Mikołajkowy Kompas). Na wiosnę z kolei zabieramy Was do Szwecji na Kompas Wikingów.

Oprócz rywalizacji na trasach znajdziecie u nas również bogaty, cieszący się uznaniem Rajdowy Bufet: przepyszne śledziki po kaszubsku, wspaniały, rozgrzewający żurek, soczyste kiełbaski z ogniska, kawa i herbata z cytrynką do woli.

Historia

W roku 490 p.n.e. dzielnych Greków najechały wojska perskie. Pod Maratonem doszło do bitwy, w której mimo znacznej liczebnej przewagi Persów górą byli Hellenowie. Radując się zwycięstwem wysłali oni swojego kuriera o imieniu Filipides do Aten- aby nowinę przekazać mieszkańcom metropolii. Jak głosi legenda posłaniec zmarł z wycieńczenia u wrót miasta.

Baron Pierre de Coubertain- ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego i inicjator pierwszych w naszych czasach igrzysk olimpijskich- zaproponował włączenie do programu również biegu długodystansowego o nazwie "maraton". W czasie pierwszych nowożytnych igrzysk trasa wiodła faktycznie z Maratonu do Aten (około 40 km)- podobnie jak trasa posłańca Filipidesa sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Dzisiejsza długość maratonu została ustanowiona podczas igrzysk letnich rozgrywanych w roku 1908 w Londynie. Trasę poprowadzono pomiędzy zamkiem w Windsorze a stadionem White City. Dystans wydłużono, aby zawodnicy kończyli bieg na wprost loży królewskiej. Po dokonaniu obliczeń stwierdzono, że trasa ma długość 26 mil i 395 jardów, czyli 42 kilometry i 195 metrów.

Na takim właśnie dystansie biega się dzisiejsze maratony i taki też dystans stał się wyznacznikiem dla wielu tras Rajdu na Orientację "Z Kompasem".